Owczarek Staroniemiecki
Podstawowe informacje
Klasyfikacja FCI: Rasa nieuznana, hodowana w innych związkach
Kraj pochodzenia: Niemcy
Długość życia: Do 13 lat
Rodzaj szaty: Długi lub półdługi włos okrywowy, nieprzylegający, z gęstym podszerstkiem; tworzy kryzę, portki, pióra
Maść: Czarna; czarna podpalana; wilczasta
Wysokość w kłębie: Psy od 63 do 68 cm, suki od 57 do 62 cm
Waga dorosłego osobnika: Od 40 do 50 kg
Opis rasy
Owczarek staroniemiecki to odmiana owczarna niemieckiego. Samce osiągają od 62 do 68 cm wysokości w kłębie. Suczki są niego mniejsze. Głowa jest proporcjonalna do ciała. Uszy są średniej wielkości, zawsze stojące. Sierść jest półdługa lub długa. Składa się z włosa okrywowego i podszerstka. Umaszczenie jest bardzo zróżnicowane. Może być na przykład wilczaste albo czarne z brązowym lub jasnoszarym podpalaniem. Owczarki staroniemieckie są wyższe i mają masywniejszą budowę niż owczarki niemieckie. Są też bardziej umięśnione i zazwyczaj mają dużo ciemniejszą maść. Mają też dłuższy tułów i zdecydowanie mniej spadzisty zad, co oznacza znacznie mniejsze kątowanie. Co więcej, owczarki staroniemickie powinny mieć wyższy próg pobudzenia niż standardowe owczarki niemieckie. Dzięki temu nie bywają hałaśliwe i histeryczne.
Historia
Owczarek staroniemiecki nie jest uznany za odrębną psią rasę przez FCI (Fédération Cynologique Internationale), ale za długowłosą odmianę owczarka niemieckiego. Jego przodkowie to psy pasterskie z regionów południowych i środkowych Niemiec. Hodowlę owczarka niemieckiego rozpoczęto w 1899 roku z myślą o stworzeniu wszechstronnego psa pracującego. Za standardy rasowe odpowiedzialna była od początku organizacja Verein für Deutsche Schäferhunde e. V. (SV). Z biegiem czasu związek ten wykluczał z hodowli coraz więcej odmian, w tym w 1930 roku psa długowłosego. Wielu wielbicieli nie rozumiało tej decyzji. Zorganizowali się oni we własnych związkach i rozpoczęli hodowlę owczarka staroniemieckiego, który różni się od owczarka niemieckiego tylko długością sierści. Dopiero w roku 2010 SV przywróciła odmianę długowłosą do standardów rasowych.
Charakter
Owczarek staroniemiecki to spokojny pies o zrównoważonym charakterze. Nie brakuje mu odwagi. Mocno przywiązuje się do członków swojej rodziny. Miłośnicy rasy podkreślają, że przy odpowiednim wychowaniu jest przyjazny i posłuszny. Według wzorca powinien być dobrotliwy i niekonfliktowy. Doskonale sprawdza się w rodzinach z dziećmi. Przy odpowiednim wychowaniu może mieszkać zarówno z innymi psami, jak i małymi zwierzętami. Owczarki staroniemieckie to psy wyjątkowo wszechstronne, które doskonale sprawdzą się zarówno jako towarzysze rodziny, jak i jako psy użytkowe. Psy w tym typie wyróżniają się bardzo zrównoważonym charakterem. Z natury są wierne i bardzo przyjazne. Mocno przywiązują się do przewodnika, dlatego bardzo dobrze reagują na szkolenie. Owczarek staroniemiecki cechuje się dużą odwagą, jest waleczny i bardzo silny, dlatego często zatrudniany jest w służbach mundurowych.
Hodowla i zdrowie
Owczarek staroniemiecki pochodzi od psów w tak zwanym „starym typie”, które hodowane były w Niemczech jeszcze przed II wojną światową. Właśnie dlatego ten typ uniknął niektórych chorób i zwyrodnień, jakie przez lata stały się bolączką standardowych owczarków niemieckich. Owczarki staroniemieckie uznawane były za psy pracujące, które musiały być całkowicie zdrowe. Kształtując ten typ rasy unikano więc opadającego tyłu, który u standardowych owczarków niemieckich powinien według wzorca opadać przynajmniej pod kątem dwudziestu stopni. Tym samym owczarek staroniemiecki nie jest do tego stopnia narażony na dysplazję stawów biodrowych. Ten typ rasy ma jednak pewne skłonności do skrętu jelit, dlatego codziennie karmienie dobrze jest rozdzielić na dwie porcje. Jeżeli zdecydujesz się na owczarka niemieckiego w starym typie, który pochodzi z dobrej hodowli, możesz mieć dosyć dużą pewność, że zyskasz psa zdrowego, który w gabinecie lekarza weterynarii gościł będzie wyłącznie na szczepieniach i kontrolach.
Pielęgnacja
Pielęgnacja owczarka staroniemieckiego nie jest trudna. Obfita szata wymaga po prostu regularnego czesania. Kąpiele powinny być wykonywane tylko w razie konieczności. Czworonogi mieszkające w domu linieją cały rok. Te mieszkające na zewnątrz zwykle wiosną i jesienią. Jak u każdego psa, u owczarka staroniemieckiego też trzeba monitorować kwestię ścierania pazurów. W razie potrzeby należy je regularnie przycinać.